Pasma naturalne niemodyfikowane to najwyższej jakości materiał do tworzenia peruk, tupetów i innych podobnych produktów do maskowania łysienia. Są wykorzystywane również do produkcji systemów uzupełnień. Dlaczego zyskały taką popularność? Zanim zostały ścięte u fryzjera, włosy tego typu nie były poddawane zabiegom lub działaniom, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć na ich wewnętrzną budowę oraz żywotność. Mowa o koloryzowaniu lub wykorzystywaniu wysokiej temperatury do modelowania.

Jest jeszcze jedna kwestia, która bardzo mocno wpływa na jakość niemodyfikowanych pasm. Takich włosów nie poddaje się agresywnej obróbce. W trakcie przygotowywania peruki nie wybarwia się ich i nie nadaje im nowego, docelowego odcienia. Dzięki temu zachowały bardzo ważny element, czyli łuski. Są one odpowiedzialne za ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Włosy są jak cebula — mają warstwy

Jednak łuska to niejedyny element, który odpowiada za trwałość pasm naturalnych. Warto wiedzieć, że w budowie łodygi włosa wyróżniamy trzy zasadnicze części opisane poniżej.

  1. Rdzeń to centralna warstwa włosa. Występuje głównie w przypadku grubych oraz długich pasm. Co ciekawe, nie wszystkie włosy mają wyraźnie zdefiniowany rdzeń. U niektórych może być niewidoczny lub wcale nie występować. Rdzeń składa się z luźno rozmieszczonych komórek, które mogą zawierać powietrze lub pigmenty.
  2. Kora jest najgrubszą strukturą łodygi włosa i stanowi około 80% jej objętości. Składa się z kolejnych warstw splątanych włókien keratynowych, które nadają włosom elastyczność i wytrzymałość oraz docelowy kształt. Dzięki zawartości melaniny, kora jest odpowiedzialna za kolor włosa.
  3. Osłonka, zwana również warstwą rogową lub powłoczką włosa, jest zewnętrzną warstwą pukli. Jej zadaniem jest ochrona wewnętrznych struktur włosa przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz nadmierną utratą wilgoci. Stan osłonki wpływa na wygląd i kondycję pasm. Jej uszkodzenia mogą prowadzić do rozwoju problemów, takich jak łamliwość i matowienie włosów. Najgrubsze warstwy osłonki znajdują się blisko skóry głowy. Jej grubość stopniowo maleje wraz z odległością od skóry. Znacznie łatwiej zauważyć to w przypadku włosów, które rosną rzadziej, są słabo odżywione i cieńsze.

Łuska włosa – budowa i funkcje

Osłonka jest zbudowana z komórek rogowych, które nakładają się na siebie i przypominają nieco strukturę dachówek. Każda komórka osłonki jest mała i ma spłaszczony kształt. Ta warstwa ma istotne znaczenie dla kondycji włosa, ponieważ wpływa na jego wytrzymałość, elastyczność i zdolność do utrzymywania wilgoci.

Jej priorytetowym zadaniem jest ochrona wewnętrznych struktur włosa. Włosy z dobrze zbudowaną i gładką osłonką mają zdrowy wygląd, są bardziej błyszczące, łatwiej się rozczesują. Jednak ta warstwa może ulec uszkodzeniu na skutek działania różnych czynników. Mowa o zbyt gwałtownym czesaniu, nadmiernej stylizacji ciepłym powietrzem, używaniu agresywnych produktów do czyszczenia albo ekspozycji na szkodliwe substancje chemiczne. Ubytki osłonki mogą prowadzić do utraty wilgoci, zwiększenia łamliwości i matowości włosów. Dlatego warto zadbać o właściwą pielęgnację osłonki włosa. Bardzo w tym pomaga stosowanie delikatnych szamponów i odżywek oraz unikanie nadmiernego używania gorących narzędzi do stylizacji (lokówek itp.). Spory wpływ na stan fryzury ma także chronienie włosów przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne czy zanieczyszczenia w powietrzu. Regularne nawilżanie i odżywianie pasm z pewnością przyczyni się do utrzymania zdrowej, pięknej osłonki. A to będzie procentować atrakcyjnym wyglądem całej fryzury oraz znacznie lepszym samopoczuciem po spojrzeniu w lustro.

Łuska włosa — dlaczego jest taka ważna?

Łuska włosa a systemy uzupełnień

Włosy syntetyczne siłą rzeczy nie mają takiej naturalnej tarczy, w związku z czym nie są tak trwałe. Dlatego kompromisowym rozwiązaniem jest zamówienie systemu uzupełnień wykonanego z włosów syntetycznych odpornych na ciepło. Tego typu pasma oczywiście znajdziesz w ofercie Hair Again.

Zewnętrzna warstwa łodygi włosa ma spore znaczenie również w przypadku systemów uzupełnień. Jak można przeczytać również w innych wpisach na naszej stronie, pasma używane do produkcji uzupełnień mogą mieć pochodzenie naturalne albo syntetyczne. Pierwsze są pozyskiwane od innych ludzi podczas strzyżenia, natomiast drugie wytwarza się fabrycznie z odpowiednich tworzyw sztucznych. Systemy wykonane z pasm naturalnych są powszechnie uznawane za lepsze. Prezentują się w naturalny sposób, do tego są bardziej wytrzymałe na szkodliwe czynniki i można je bez obaw modelować. Stylizację i lepszą ochronę zawdzięczamy właśnie osłonce łodygi. Chociaż łuski we włosach wykorzystywanych w systemach nie są już żywe (i nie mają zdolności regeneracyjnych), to wciąż zapewniają włosom pewien rodzaj zabezpieczenia. Włosy syntetyczne nie posiadają natomiast takiej warstwy ochronnej. W związku z tym ich trwałość jest mniejsza.

Kompromisowym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zamówienie systemu uzupełnień przygotowanego z włosów syntetycznych o podwyższonej odporności na ciepło. Takie pasma również można znaleźć w ofercie naszego sklepu Hair Again. Włosy tego typu można modelować z wykorzystaniem temperatury do około 130 stopni Celsjusza. Taka wartość pozwala na korzystanie z suszarek, lokówek i prostownic, aby samodzielnie i bez obaw układać włosy syntetyczne w domowym zaciszu.

W związku z tym warto zapoznać się z wadami i zaletami obu rodzajów włosów. Podjęcie świadomej, przemyślanej decyzji w trakcie procesu zamawiania sprawi, że korzystanie z uzupełnienia przyniesie wiele zadowolenia i spełni wszystkie oczekiwania.

Call Now Button