Z pewnością cierpi na nie każdy, choćby w okresach przejściowych, na wiosnę i na jesień. Choć wypadanie włosów towarzyszy nam codziennie, warto przyjrzeć się, kiedy gubimy ich najwięcej i czy przypadkiem to wypadanie się nie nasila. Kiedy mamy do czynienia z łysieniem spowodowanym genami lub hormonami, tak zwane androgenowe łysienie, warto udać się do specjalisty i spróbować wyleczyć ten problem za pomocą medykamentów. Androgenowe wypadanie włosów dotyka coraz większą liczbę mężczyzn, ale nie oszczędza też kobiet. Z pewnością warto zadać sobie ten trud i zainteresować się źródłem łysienia. Jeśli natomiast wypadanie włosów nie jest na tyle poważne, aby udać się do specjalistów, można spróbować poeksperymentować na własną rękę domowymi sposobami.
Wypadanie włosów jest naturalnym procesem. Jest to pewnego rodzaju cykl zaprogramowany przez Matkę Naturę. Włos, który przechodzi w stan spoczynku, niejako ustępuje miejsca nowemu wytworowi skóry, który będzie mógł rosnąć na jego miejscu. Znajdowanie pojedynczych pukli na szczotce, umywalce czy na poduszce nie powinno więc być powodem do niepokoju. Martwić należy zacząć się wtedy, gdy wypadanie włosów przybiera na sile i pojawiają się pierwsze przerzedzenia.
Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Wśród najczęstszych determinantów trycholodzy wymieniają zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz predyspozycje genetyczne. Na tego typu kwestie raczej nie mamy większego wpływu. Możemy natomiast decydować o „dostępności” do innych czynników. Na wypadanie włosów mają bowiem również wpływ używki, ciasne upinanie fryzury, zła dieta uboga w mikro- i makroskładniki, narażanie się na przewlekły stres, intensywna pielęgnacja włosów (np. częste zmiany kolorów lub traktowanie włosów przyrządami wytwarzającymi wysoką temperaturę – prostownica, suszarka, lokówka). To, czy włosy będą narażone na tego typu czynniki ryzyka, zależy w dużej mierze od nas. Wypadanie włosów przyczyny może mieć również całkowicie niezależne. Mowa tu o chorobach, w których łysienie jest objawem towarzyszącym. Włosy mogą wypadać także w czasie farmakoterapii. W niektórych sytuacjach podanie leku jest kwestią ratowania życia, w obliczu którego troska o bujną fryzurę przechodzi na plan dalszy.
Poprzedni akapit potwierdza, że część odpowiedzialności za wypadające włosy spoczywa na nas. Stara medyczna maksimów mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w kwestii wypadania włosów. Aby wyprzedzić łysienie, możesz przede wszystkim dbać o zróżnicowaną, bogatą w witaminy i minerały dietę. Zdrowe odżywianie to absolutna podstawa egzystencji człowieka, która będzie procentować w wielu obszarach, nie tylko dobrą kondycją fryzury. Z punktu widzenia obniżenia ryzyka wypadania pukli dobrze będzie też odstawić używki i zredukować sytuacje stresogenne. Łatwiej powiedzieć niż zrobić! Zerwanie z nałogiem czy umiejętność radzenia sobie ze stresem to kompetencje, których wypracowanie może zająć długie lata. Warto jednak spróbować to osiągnąć, nie tylko dla dobra pięknej czupryny, ale dla lepszego samopoczucia i zredukowania ryzyka powstania wielu chorób. Dobrze będzie też przyjrzeć się swoim nawykom pielęgnacyjnym. Włosy nie przepadają za wysoką temperaturą (ale także mrozem), upinaniem w ciasne warkocze, rozczesywaniem „na siłę” czy częstym farbowaniem. Zmiana uczesania na luźniejsze i weryfikacja metod, jakimi traktujesz swoje włosy w codziennej pielęgnacji to świetna inwestycja w przyszłość pięknej fryzury.
Nie zaszkodzi poczytać o tym, co na wypadanie włosów polecają specjaliści jeśli chodzi o ziołowe suplementy. Tego typu preparaty zawierają coś na wypadanie włosów, ale także mogą poprawiać wygląd skóry i paznokci. Oprócz suplementacji można sięgnąć po przeróżne płukanki czy maski na włosy lub też zastosować zagęszczanie włosów.
Takie naturalne sposoby przeciw wypadaniu włosów zwykle okazują się bardzo skuteczne. Wspaniałe działanie hamujące wypadanie włosów mają drożdże. Wystarczy przygotować maskę z drożdży piekarskich. Należy dodać do nich odrobinę ciepłego mleka i nałożyć na włosy przykrywając je przezroczystą folią spożywczą i zawinąć w ręcznik. Dla wzmocnienia działania maski można (na czas trzymania jej na głowie) wejść do gorącej kąpieli. Dzięki wyższej temperaturze maska uwolni więcej dobroczynnych składników, które spowodują, że włosy staną się mocniejsze i bardziej błyszczące. Naturalne sposoby na wypadanie włosów można mnożyć w nieskończoność. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju płukanki z pokrzywy, rumianku czy tataraku. Doskonały środek na wypadające włosy znaleźć można także w różnych szamponach. Ważne jest jednak, aby dopasować szampon do rodzaju skóry. Więc jak zapobiegać wypadaniu włosów? Należy zdać się w dużej mierze na naturę i bardzo korzystnie wpływające na włosy szampony ziołowe. Coś na wypadanie włosów z pokrzywą czy skrzypem spowoduje zahamowanie problemu i uwolni głowę od łupieżu. Jednak co wybrać na wypadanie włosów, jeżeli zależy nam na ich szybszym wzroście? Ekstrakt z rozmarynu wspaniale stymuluje cebulki włosów. Ważne jednak, by z ziołami zaprzyjaźnić się na dłużej, ponieważ tylko regularne stosowanie może okazać się skuteczną terapią.
Opisane powyżej sposoby mogą skutecznie przeciwdziałać łysieniu, stymulować porost włosów lub zniwelować pierwsze objawy intensywnego wypadania. W niektórych przypadkach jest już jednak za późno na szukanie i leczenie przyczyny. Wtedy jedynym słusznym wyborem pozostaje maskowanie ubytków. Jeśli ty także zastanawiasz się, co na wypadające włosy można założyć, by pozbyć się prześwitów i łysych plam, to sprawdź koniecznie możliwości systemów włosów. To innowacyjny produkt w branży trychologicznej, który może odmienić oblicze twojej głowy. System daje nieskrępowane możliwości aranżacyjne, przez co z łatwością możesz go dopasować do aktualnej fryzury.