Łysienie androgenowe, plackowate, telogenowe

Łysienie plackowate, androgenowe, telogenowe i inne

Łysienie to problem, z którym zmaga się coraz większa część populacji. Istnieje jednak wiele jego rodzajów i w zależności od czynników je powodujących objawia się w różny sposób.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów jest tak zwane łysienie androgenowe, które silnie związane jest z gospodarką hormonalną i genami. Następuje zwykle po okresie dojrzewania poprzez napływ hormonów męskich, czyli tak zwanych androgenów. To właśnie one powodują stopniową atrofię mieszków włosowych, a przy tym skracają cykl życia włosa. Łysienie tego typu częściej atakuje mężczyzn i z tego powodu potocznie nazywane jest łysieniem typu męskiego. Według danych statystycznych wynika, że łysienie to dotyka aż 25 procent mężczyzn już od 15 roku życia, oraz 50 procent mężczyzn w wieku ok. 50 lat. Ciekawostką może okazać się fakt, iż atrofia mieszków włosowych zwykle atakuje tylko okolice czubka głowy i skroni, zostawiając w spokoju inne części ciała. Choć, jak już wspominaliśmy, łysienie androgenowe dotyczy głównie mężczyzn, niekiedy cierpią na nie także i kobiety. Jest to niewielki odsetek, bowiem zaledwie 25 procent żeńskiej populacji zmaga się z tym schorzeniem. Przyczyna takiej sytuacji zwykle leży po stronie gospodarki hormonalnej.

Łysienie plackowate, androgenowe, telogenowe

Kolejnym rodzajem łysienia jest tak zwane łysienie plackowate. Jak sama nazwa wskazuje objawia się ono plackowatym wypadaniem włosów na jednym lub więcej obszarach.

Choć często przyczyna takiego łysienia może leżeć po stronie układu nerwowego, może też być związania z silnym stresem, a także brakiem witamin. Uważa się także, iż łysienie plackowate może mieć podłoże w zaburzonym układzie autoimmunologicznym. Kolejnym rodzajem łysienia jest łysienie miejscowe, które objawia się utratą włosów w konkretnym miejscu. Łysienie takie zwykle spowodowane jest różnego rodzaju problemami skóry, takimi jak guzy, oparzenia czy strupy. Zdarza się też, że miejscowe wypadanie włosów związane jest radioterapią czy też pasożytami, takimi jak grzybica czy porosty.

Oprócz wyżej wspomnianych rodzajów łysienia wymienić można jeszcze łysienie telogenowe. Łysienie to charakteryzuje się rozproszonym wypadaniem włosów na całej powierzchni skóry głowy. Zwykle pojawia się kiedy zbyt dużo włosów przechodzi do fazy wypadania w tym samym czasie. Może być spowodowane zarówno stresem, jak i zaburzeniami żywienia. Nie są to jednak jedyne czynniki powodujące ten rodzaj łysienia. Zdarzają się także przypadki, że łysienie to zostało spowodowane leczeniem medycznym, zaburzeniami gospodarki hormonalnej, czy nawet reakcją na zmianę pór roku.

Rodzaje i przyczyny łysienia

Łysienie telogenowe często dotyka kobiety. Narażone na nie są przede wszystkim świeżo upieczone mamy, które mogą nagle stracić dużą ilość włosów. Dzieje się tak zwykle po ok. 3-4 miesiącach od urodzenia dziecka, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest powrót estrogenów do normalnego poziomu po okresie ciąży. Choć wiele kobiet cierpi z tego powodu, włosy zwykle odrastają już po kilku miesiącach. Oprócz świeżo upieczonym mam taka utrata włosów zdarzyć się może także kobietom w okresie menopauzy. Tu powodem jest spadek poziomu estrogenów, który powoduje łysienie rozproszone, pojawiające się na całej głowie. W sierpniu i wrześniu oraz na wiosnę również można zauważyć wzmożone wypadanie włosów. Jest to tak zwana sezonowa utrata włosów. Bez względu na rodzaj i nasilenie łysienia warto udać się do specjalistów, a w razie potrzeby pomyśleć o systemowym zagęszczaniu włosów.

Call Now Button